Jak wysuszyć książkę?

Każdemu może się zdarzyć zmoczyć książkę. Wilgoć może być szkodliwa dla książek, powodując rozerwanie stron, sklejanie się ich, a nawet pleśnienie, jeśli nie podejmie się szybkich działań. Na szczęście bibliotekarze i księgarze na całym świecie opracowali kilka pomocnych technik suszenia mokrych książek i minimalizowania szkód.

Upewnij się, że woda była czysta

Jak wysuszyć książkę?

Woda musiała być przede wszystkim czysta. Może być trudno uratować książkę, która została zmoczona brudną wodą lub kolorowym płynem, np. kawą lub czerwonym winem. Należy również pamiętać, że strony nigdy nie będą już dokładnie płaskie, a jedynie czytelne, zakładając, że wszystko pójdzie dobrze.

Sprawdzone metody na wysuszenie książki

Pierwszy sposób to potrząsanie. Wepchnij coś chłonnego między kartki a okładkę, a następnie lekko potrząśnij, aby pozbyć się wody. Jeśli książka zawiera papier błyszczący lub materiał fotograficzny, przed podjęciem dalszych czynności natychmiast umieść między nimi papier woskowany. Jeśli masz sznurek, możesz powiesić swoją książkę, aby wyschła w powietrzu. Należy z grubsza zlokalizować środek książki i przeciągnąć ją przez linkę.

Również popularną metodą jest ustawienie jej pionowo, aby wyschła. Po położeniu ręcznika papierowego lub ściereczki należy ustawić książkę pionowo, aby woda spłynęła do podstawy. Podczas gdy książki w twardej oprawie będą bez problemu stać prosto, okładki papierowe można podeprzeć za pomocą ciężarków.

Książki mogą wydawać się mało istotnym elementem, ale w przypadku powodzi lub niespodziewanego pęknięcia rury większość ludzi chce uratować wszystko, co się da. Zastąpienie książek podarowanych przez członków rodziny lub tych, które cenimy od dzieciństwa, nigdy nie jest tożsame z oryginałami.