
Niewielu jest ludzi na świecie, którzy nie wiedzieliby, czym jest marka LEGO. Produkowane przez nią klocki od wielu dekad są uznawane są uznawane za synonim doskonałego designu, najwyższej jakości i kreatywności. Nie bez powodu duńska firma jest uznawana za jednego z liderów branży zabawkarskiej. Zastanawialiście się jednak, jakie były początki marki i co sprawiło, że legendarne klocki pojawiły się na rynku?
Duński stolarz zrobił drewnianą kaczkę…
Ole Kirk Christiansen był duńskim stolarzem, który w swoim warsztacie w Billund zajmował się produkcją drabin składanych. Wiódł też udane życie rodzinne u boku żony i czterech synów. Sielankę przerwał jednak wielki kryzys, przez który zamówień na drabiny zaczęło ubywać. Na domiar złego, większość wyposażenia warsztatu spłonęło w pożarze, a śmierć zabrała ukochaną żonę Christiansena. Te wydarzenia mocno wpłynęły na jego dzieci. W ramach pocieszenia Duńczyk wykonał dla nich drewnianą zabawkową kaczkę, a widząc ich radość, postanowił wyprodukować większą ilość w celu sprzedaży.
Tak powstała firma, którą dziś znają właściwie wszyscy. Niedługo po tamtych wydarzeniach w ofercie LEGO pojawiły się pierwsze klocki. Z początku były one wykonane z drewna i nie posiadały charakterystycznych wypustek oraz gniazd odpowiedzialnych za ich łączenie. Te zastosowano dopiero pod koniec lat 50 – dekadę po tym, jak na rynku zadebiutowały plastikowe klocki LEGO (więcej w tantis). Unikatowy system łączenia zachwycił dzieci na całym świecie i sprawił, że firma stała bardzo rozpoznawalna.
Zdobytej popularności duńska marka jednak nie roztrwoniła, stale pracując nad udoskonaleniem produkowanych przez siebie klocków oraz tworzeniem nowych zestawów. Wciąż poszerzająca się oferta oraz niezwykły design przyciągnęły jeszcze więcej klientów, a samo LEGO szybko doczekało się – w pełni zasłużonego – kultowego statusu. Cieszy się nim zresztą do dziś, będąc uwielbianą zarówno przez najmłodszych, jak i nieco dorosłych.
Od LEGO Duplo po zestawy do nauki robotyki
Ogromny wpływ na popularność marki ma na pewno duże zróżnicowanie jej oferty. W katalogu LEGO znajdziemy klocki dla dosłownie każdej grupy docelowej. Najmłodsze dzieci kochają LEGO Duplo. Najważniejszym wyróżnikiem tej serii są duże rozmiary poszczególnych kubików oraz luźniej spasowane wypustki, dzięki czemu rozłączanie jest dużo łatwiejsze. Dla starszych dzieci przeznaczone są natomiast linie takie jak Creator (pozwalająca na budowanie pojazdów i budynków) lub City (zestawy z scenkami z życia mieszkańców miast).
Najbardziej zaawansowaną linią klocków LEGO jest natomiast Technics. Znajdziemy w niej zestawy pozwalające na budowanie skomplikowanych konstrukcji, takich jak pojazdy czy statki kosmiczne (w tym te inspirowane uniwersum Gwiezdnych Wojen). Od jakiegoś czasu możliwe jest użycie w nich specjalnych silniczków oraz układów sterujących. Wraz z odpowiednim oprogramowaniem, czynią one z zestawów LEGO wręcz idealne narzędzie do nauki robotyki i jako takie są stosowane nawet przez profesjonalnych nauczycieli.