Jaki gatunek literacki wybrać?

Wszyscy mamy różne gusta i preferencje czytelnicze. Ale z wiekiem musimy zmierzyć się z faktem, że nie ma czegoś takiego jak idealny gatunek do czytania. Nie powinniśmy jednak być dla siebie tak surowi, ponieważ to naturalne, że chcemy czytać książki, które są podobne do naszych upodobań. Pytanie brzmi – jaki gatunek chcesz czytać? Wolisz szybką akcję, czy powolną tajemnicę? Lubisz czytać o życiu naukowców i wynalazców? A może jesteś bardziej osobą zajmującą się dramatem i chcesz poczytać o życiu trudnych sprawach?

Co to jest gatunek literacki?

Jaki gatunek literacki wybrać

Gatunek literacki to zdefiniowana przez autora kategoria pisarstwa. Dziełem może być fikcja, literatura faktu, poezja, dramat itp. Gatunek jest zwykle identyfikowany przez formę, jaką przybiera i treść. Ma to ważne znaczenie w kwestii wyboru książki. Ktoś, kto lubi romanse, zniechęci się historią, w której bohaterka nie zakochuje się w chłopaku swoich marzeń. Podobnie ktoś, kto sięga po kryminał, będzie rozczarowany, jeśli książka skupia się na relacjach między śledczym a świadkiem, a nie na rzeczywistym rozwiązaniu zagadki zbrodni.

Jakie gatunki literackie są najpopularniejsze?

Najpopularniejsze gatunki to romans i zagadki. Pod względem sprzedaży książek, romanse są prawdopodobnie najpopularniejszym gatunkiem. Romansidła są dostępne przy kasach sklepów spożywczych, w comiesięcznych przesyłkach od wydawców do konsumentów, w Internecie oraz w serwisach Internetowych. Czytelnicy romansów mają tendencję do przywiązania do swoich ulubionych autorów.

Wiele popularnych książek o zagadkach ma również duże grono czytelników, zwłaszcza jeśli są częścią większej serii. Zagadkowe powieści rozpoczynają się intrygującym haczykiem, utrzymują uwagę czytelników dzięki trzymającemu w napięciu tempu, a kończą się satysfakcjonującym punktem kulminacyjnym, który odpowiada na wszystkie pytania czytelnika bez odpowiedzi. Do popularnych podgatunków należą: prawdziwe kryminały, kryminały naukowe, kryminały i kryminały policyjne.