Jak szybko przeczytać książkę?

Szybkie czytanie pozwala przeczytać więcej książek w krótszym czasie. Jest to bardzo przydatna umiejętność, którą możesz wykorzystać do zwiększenia produktywności i ogólnej jakości życia. Jeśli interesowałeś się szybkim czytaniem, prawdopodobnie wiesz, że istnieją dwa podejścia na ten temat. Według jednej z nich szybkie czytanie to cudowna rzecz i wszystko, czego można sobie życzyć. Obóz przeciwny twierdzi, że szybkie czytanie nie działa. Prawda, jak większość rzeczy w życiu, leży gdzieś pośrodku.

Aby szybko przeczytać książkę, zrozum proces czytania

Jak szybko przeczytać książkę

Nie jest łatwo zrozumieć proces czytania konkretnej książki. Jeśli chcesz szybko przeczytać książkę, musisz wiedzieć, na czym polega proces czytania i jak działa. Czytanie to proces analizy tekstu w celu zrozumienia zamierzonego znaczenia tekstu. Prawidłowe czytanie wymaga zatem czegoś więcej niż tylko rozpoznawania kolejnych słów. Należy również zrozumieć związki między słowami oraz ukryte znaczenia zawarte w opisywanej sytuacji. Z kolei skimming polega na szybkim przyswajaniu treści w celu uzyskania przybliżonego obrazu tego, co się czyta. Nie zrozumiesz wszystkiego, ale uchwycisz istotę tekstu.

Jak szybko przeczytać książkę – najlepszy sposób

Niektórzy zalecają, by po prostu więcej czytać, aby zwiększyć szybkość i zrozumienie tekstu. Jest to wprawdzie korzystne, ale jest to proces długotrwały, który nie przynosi spektakularnych korzyści. Aby znacząco zwiększyć szybkość, musisz zwiększyć rozumienie. Aby poprawić rozumienie, musisz czytać wolniej. Nie da się tego obejść – trzeba stopniowo doskonalić swoje umiejętności. Twoim zadaniem jest jednak znalezienie równowagi między rozumieniem i szybkością czytania. W miarę lepszego zrozumienia będziesz czytał coraz szybciej.

W jakim tempie powinieneś czytać książkę?

Dobrym pomysłem jest przeczytanie książki od deski do deski w ciągu jednego dnia. Skróci to czas spędzany na czytaniu książki, a także pomoże lepiej zrozumieć treść. Jeśli będziesz już miał taką szybkość czytania, pozwoli ci to rocznie na przeczytanie około 300 książek!