Sukces i życie w bólu – przez co przechodzi główna bohaterka książki Gambit królowej?

Gra w szachy na pierwszym planie, a w tle toczące się życiowe rozterki utalentowanej i zagubionej w świecie Beth Harmon. Dlaczego powieść Gambit królowej to ponadczasowa historia, w której można odnaleźć siebie?

Popularność Gambitu królowej, obok której trudno przejść obojętnie

O historii niezwykle utalentowanej szachistki słyszeli już chyba wszyscy. Serial platformy Netflix podbił serca widzów i sprawił, że zainteresowanie rozgrywkami szachowymi znacznie wzrosło. Nie tylko o tym sporcie jest jednak powieść, choć zdaje się być on dobrą podstawą do opowiedzenia o życiowych dramatach, smaku sukcesu, samotności, relacjach międzyludzkich oraz rywalizacji. Ponadczasowe i chwytające za serce motywy przedstawione w produkcji uzasadniają jej ogromną popularność.

Warto jednak wiedzieć o tym, że historia Beth Harmon (głównej bohaterki) została przedstawiona w powieści zanim serial uplasował się na wysokiej pozycji pod względem popularności. Książka Gambit królowej napisana przez Waltera Tevisa została wydana w 1983 roku (znajdziesz tu), a motywy w niej ukazane, życiowe zmagania i obraz społeczeństwa są nadal aktualne. To pozwala uznać powieść za ponadczasową i niezwykle uniwersalną – co też znajduje odzwierciedlenie w opiniach i wrażeniach czytelników książki oraz widzów serialowej adaptacji.

Talent przepisem na udane życie? Gorzki smak sukcesu, który opisuje książka Gambit królowej

Główna bohaterka – Elizabeth Harmon – posiada ogromny talent, dzięki któremu deklasuje swoich rywali w zawodach szachowych. Sukces nie jest jednak w jej przypadku przepustką do szczęścia, bowiem kobieta musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Już od dziecka zmagała się z odrzuceniem, uzależnieniem i niezrozumieniem ze strony innych. Smutną rutynę życia w domu dziecka przerwały jednak spotkania z woźnym, który wprowadził ją w świat szachów. Czy jednak pasja i niezwykły talent uchronią ją przed samą sobą?

Książka opisuje dwie skrajne strony Beth:

– miłość do szachów,
– zamiłowanie do używek.

Co wyniknie z takiego połączenia? Która część bohaterki okaże się silniejsza?