Lewopółkulowe układanki Montessori dla dzieci z problemami z koncentracją

Układanki lewopółkulowe dla dzieci są dzisiaj bardzo popularne. Czym dokładnie są tego typu układanki? Kiedy warto po nie sięgnąć?

Układanka montessori Atlantis escape

Układanka lewopółkulowa – co to jest?

Pod pojęciem jak układanki lewopółkulowe znajdują się układanki Montessori, które przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci doświadczających problemów z koncentracją i pamięcią.

Dlaczego układanki te określane są jako lewopółkulowe? Ma to związek z przeznaczeniem lewej półkuli mózgowej, która odpowiedzialna jest za logiczne myślenie, w tym za pisanie, czytanie, mówienie, liczenie, analizowanie czy planowanie.

Dzięki układankom lewopółkulowym można zatem wspierać działanie tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za zdobywanie wiedzy.

Kiedy warto stosować układanki lewopółkulowe?

Korzystanie z lewopółkulowych układanek Montessori wskazane jest przede wszystkim u tych dzieci, które:
– Nie potrafią skoncentrować się na zadaniu,
– Mają problemy ze zdobywaniem wiedzy w przedszkolu i szkole,
– Są pobudliwe, przebodźcowane,
– Mają trudności z zapamiętywaniem.

Układanki tego rodzaju mogą być stosowane u dzieci już od 2-3 roku życia, ale mogą być one również używane przez dzieci starsze, u których pojawiają się problemy z pracą lewej półkuli.

Rodzaje układanek lewopółkulowych

Najczęściej używane układanki lewopółkulowe stosowane w metodzie Montessori mają formę zestawów z elementami, z których układa się wzory według schematów.

Dziecko otrzymuje kartę, według której ma następnie ułożyć taki sam wzór, dopasowując właściwe elementy. Dzięki temu skutecznie ćwiczy pracę lewej półkuli mózgu. Dodatkowo pomoce te wspierają umiejętności motoryczne, koordynację ręka-oko i zapewniają mnóstwo dobrej zabawy.

Układanki tego rodzaju wykonuje się głównie z drewna, które jest malowane bezpiecznymi, nietoksycznymi farbami.

Gdzie kupić układanki lewopółkulowe?

Różne rodzaje układanek lewopółkulowych można kupić obecnie w sklepach z pomocami dydaktycznymi Montessori oraz w innych sklepach oferujących materiały edukacyjne.

Można również pobrać układanki lewopółkulowe do druku, które dostępne są za darmo w internecie.